Sześć medali dla „Orbitka”

W dniach 10-11.03.2018 r. w halach Zespołów Szkół w Żyrakowie i w Straszęcinie odbyły się Ogólnopolskie Turnieje Badmintona w czterech  kategoriach wiekowych, tj.: Młodzików (U15), Młodzików Młodszych (U13), Żaków (U11) oraz Dzieci (U9). W zawodach udział wzięło w sumie 206 badmintonistów z 31 klubów z Polski oraz  gościnnie ekipa z Ukrainy (Lwowa). W imprezie wystartowało 18 zawodników gospodarzy ze Straszęcina z czego pięcioro z nich stanęło na podium zdobywając sześć medali. Dwa srebrne i cztery brązowe. W hali w Żyrakowie przez dwa dni rywalizowali Młodzicy i Młodzicy Młodsi. W grze podwójnej dziewcząt (U15) wystąpiła jedna nasza para tj. Emilia Skrzek/Klaudia Zator. Dziewczęta spisały się bardzo dobrze. W I rundzie pokonały debel z KSBAD Kraków Kapanowska/Kotyza (21:9;21:7) awansując do ćwierćfinału. W meczu o „czwórkę” również nie dały szans parze z Niepołomic Gwóźdź/Więcław wygrywając w dwóch setach (21:9;21:9). W pojedynku półfinałowym przeciwniczkami były wyżej notowane Bernchard (Kiełczów)/Tatomir (Ślęza). I tym razem po bardzo emocjonującym meczu nasze badmintonistki wygrały (21:19;21:19) awansując do finału. W meczu o złoty medal spotkały się z parą Janko(Głubczyce)/Wójcik (Kędzierzyn-Koźle). Niestety po bardzo zaciętym pojedynku uległy w trzech setach (25:23;15:21;15:21) zajmując ostatecznie II miejsce na podium.   W grze podwójnej chłopców (U15) wystąpił Arkadiusz Dydyński w parze z Pawłem Muchą z Niepołomic. Nasz debel kombinowany w I rundzie miał wolny los, natomiast w II rundzie spotkał się z deblem z Medyki Harapiński/Obłoza wygrywając w dwóch łatwych setach (21:7;21:11) awansując do ćwierćfinału. W meczu o półfinał spotkali się z wyżej notowaną parą z Bierunia Cierpisz/Słupczewski. I tym razem nie dali szans przeciwnikom wygrywając zdecydowanie w dwóch setach (21:7;21:12). W meczu o finał przeciwnikami była   para kombinowana Frańczak (Kielce)/Pruszkowski (Warszawa). Niestety tego dnia lepsi  okazali się rywale wygrywając w dwóch setach (21:15;21:16). Tym samym para Dydyński/Mucha ostatecznie zajęła III miejsce na podium.  W grze mieszanej (U15) Straszęcin reprezentowała również jedna para – Arkadiusz Dydyński/Emilia Skrzek. Z racji rozstawienia w I rundzie mieli wolny los. W II rundzie spotkali się z mikstem z Suchedniowa Dulemba/Markiewicz wygrywając łatwo w dwóch setach (21:8;21:2). W meczu ćwierćfinałowym przeciwnikami byli Mucha/Kura z Niepołomic. I tym razem nasi zawodnicy okazali się lepsi wygrywając również w dwóch setach (22:20;21:10) awansując do półfinału. W meczu o finał spotkali się z para z Bierunia Liszka/Stokfisz. Niestety w tym pojedynku górą byli przeciwnicy. Nasza para przegrała w dwóch setach (10:21:15:21) zajmując ostatecznie III miejsce na podium.   W grze pojedynczej dziewcząt (U15) Straszęcin reprezentowały :Klaudia Zator i Emilia Skrzek. Obie nasze badmintonistki wygrały swoje grupy eliminacyjne awansując do ćwierćfinału. Klaudia Zator w meczu o półfinał spotkała się z Małecką z Zamościa. Po dwóch setach (21:18;21:19) lepsza okazała się nasza zawodniczka awansując do „czwórki”. W meczu o finał Klaudia zagrała z Janko z Głubczyc. Niestety po dwóch setach przegrała (4:21;9:21) zajmując ostatecznie III miejsce na podium.  Emilka w meczu ćwierćfinałowym niestety uległa Wójcik z Kędzierzyna Koźla w dwóch setach (19:21;8:21) zajmując ostatecznie miejsce 5/8.  W grze pojedynczej chłopców (U15)  wystąpiło dwóch zawodników „Orbitka”: Arkadiusz Dydyński przeszedł zwycięsko trzy rundy docierając do ćwierćfinału. Niestety w meczu o półfinał późniejszemu zwycięzcy Tomaszewskiemu w Kielc zajmując ostatecznie miejsce 5/8. W kategorii Młodzików Młodszych najlepiej spisał się debel Dawid Dydo/Jakub Kufel zajmując miejsce 5/8. Uroczystej dekoracji medalistów dokonali: Wójt Gminy Żyraków- Marek Rączka oraz Przewodniczący Rady Gminy Żyraków – Andrzej Wielgos. W sobotę analogicznie do turnieju w Żyrakowie odbywał się turniej Dzieci i Żaków w Straszęcinie. W grze pojedynczej Żaków bardzo dobrze spisał się Mikołaj Krystek. Młody badmintonista ze Straszęcina wygrał swoją grupę eliminacyjna awansując do kolejnej rundy. W meczu o ćwierćfinał nie dał szans Wanotowi z Bierunia wygrywając (15:0;15:0). W ćwierćfinale zagrał z Michalikiem z Tarnowa. I tym razem wygrał w dwóch setach (15:13;15:10) awansując do półfinału. W meczu o finał przeciwnikiem był Chuchro z Widełki. Nasz zawodnik również i w tym pojedynku wygrał zdecydowanie (15:3;15:5) awansując do finału. W meczu finałowym spotkał się z Czapczyńskim z Imielina. Po bardzo zaciętym trzysetowym (9:1515:12;12:15) pojedynku nieznacznie lepszy okazał się przeciwnik. Tym samym Mikołaj Krystek zajął II miejsce na podium. Paweł Zwinka zajął miejsce 5/8,  Kacper Tyrpin zajął miejsce 9/16 a Szymon Kosztyło  miejsce 17/18. W grze pojedynczej dziewcząt Klaudia Ciołek po wygraniu grupy awansowała do ćwierćfinału jednak w meczu o półfinał przegrała zajmując ostatecznie miejsce 5/8.   W grze pojedynczej chłopców Dzieci bardzo dobrze spisał się Dawid Kosztyło, który wyszedł z drugiego miejsca w grupie do cwierćfinału. W meczu o półfinał w dwóch setach (15:12:15:8) pokonał Pyrlika z Niepołomic i awansował do „czwórki”. W meczu o finał uległ niestety w dwóch setach (6:15;13:15) Koniecznemu z Krakowa zajmując ostatecznie III miejsce na podium.